WhatsApp

Haber Detayı

Olimpos Antik Kenti Hakkında Her Şey

08 Haziran 2022, 00:56
Olimpos Antik Kenti Hakkında Her Şey

Olimpos birçok insan için oldukça özel bir yer. Dağ manzaraları arasındaki sahili, tarihe yolculuk yapma fırsatı veren antik kenti ve sayısız anılara ev sahipliği yapan yaşlı koca incir ağacı… Her bir köşesinde güzel anılar var. Ne zaman gitsem, buraları ilk defa geziyormuş gibi heyecanlanıyorum. Sahile gitmek için bile her gün koca bir antik kentin içinden geçmek coşku vermiyor mu? Bizi bu kadar yükselten Olimpos Antik Kenti'ne daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Olimpos Antik Kenti'nin Kuruluşu

Eski Yunancada "ulu dağ" anlamına gelen Olimpos, içinden geçen çay ile diğer liman kentlerden ayrılıyor çünkü bu sayede gemiler şehrin içine kadar girebiliyorlardı. Antik tarihçi Strabon'a göre Olimpos Antik Kenti, Likya bölgesinin en büyük yaşam alanlarından biriydi. Lakin ne yazık ki kuruluş tarihi ile ilgili kesin bir bilgi yok. Bunun yanında MÖ 168-167 yıllarındaki Likya Birlik sikkelerinde Olimpos Antik Kenti'nin adının geçtiği bilgisine sahibiz. Kentin temelleri ise Helenistik Dönem'de MÖ 300'lü yıllarda atıldığını biliyoruz. "Olympos" ismine ise MÖ 78 yılında rastlanıyor.

Tarihine Kısa Bir Yolculuk...

Tarihi kaynaklara göre Sicilya Valisi Servilius Vatia, o dönemin en büyük korsanı olan Zenicete ile birlikte bir deniz savaşına giriyor ve onu yeniyor. Zenicetes gemilerini ise Olimpos limanında saklayarak burayı kalesi olarak kullanıyor. Daha sonra Roma burayı ele geçiyor ve satılık/kiralık Roma mülkü anlamına gelen ager publicus olarak bu bölge için ilan çıkartıyor. 3'üncü yüzyılda bu şehir sık sık korsanların saldırısına uğruyor. Bundan bıkan halk da şehri terk etmeye başlıyor. 11'inci ve 12'inci yüzyıllarda Cenevizliler, Venedikliler ve Rodos Şövalyeleri yeniden Olimpos'u inşa ediyorlar. 15'inci yüzyıla gelindiğinde ise Osmanlı, Doğu Akdeniz'i kontrolü altına alıyor ve şehir boşaltılıyor.

Olimpos Antik Kenti Bölümleri Nedir?

Olimpos'un kalıntıları, ortasından geçen Olimpos Çayı'nın her iki yakasında da yer alıyor. Bir köprü ile birbirine bağlanmış. Köprünün sadece bir ayağı günümüze kadar ulaşmış. Bu çayın iki yanında çok sayıda mezarlık da bulunuyor ve çoğu mezarın korsanlara ait olduğu söyleniyor. Güney tarafında, Helenistik Dönem'in duvarı karşımıza çıkıyor. Nehrin ağzına yakın noktada da akropolün kalıntıları var. Irmağın güney tarafında ise Helenistik Dönem'den kalan ve Roma'nın daha sonra onardığı tiyatro bulunuyor. Ayrıca ırmağın ağzının batısında bulunan ve Roma İmparatorluk Dönemi'ne ait olan tapınağı da görmeyi unutmayın. Tam kapının önünde Marcus Aurelius'a ait bir heykel bulunuyor. Bölgenin ortasında da kesme taşlardan inşa edilmiş Agora'yı göreceksiniz. Anlayacağınız görecek ve hayran kalınacak birçok şey var.

Korsanlar Şehri Olimpos

Olimpos, korsanların şehir olarak da anılıyor. Dönemin güçlü korsanı Zenicetes'in gemilerini burada sakladığını söylemiştik. Ayrıca korsanların, Olimpos kentinde Pers tanrısı Mitras (saf ruh ve ışık tanrısı) için kurban törenleri ve gizli ayinler de yaptığı rivayet ediliyor. 3'üncü yüzyıl ile birlikte korsanların çok fazla buraya saldırı düzenlemesi şehrin önemini azaltmış. Korsanların buradaki hakimiyeti ise MÖ 67 yılına kadar devam etmiş.

Olimpos'a Nasıl Gidilir?

Olimpos Antik Kenti'ne gelebilmek için önce Antalya'dan Olimpos'a gelmeniz gerekiyor. Otogardan veya yol üstünden ilgili otobüse binebilirsiniz. Olimpos'a vardığınızda ise denize doğru yol almaya devam edin. Yolun sonunda antik kent karşınıza çıkacak. Eğer Olimpos içindeki pansiyonların birinde konaklayacaksanız yürüyerek bile antik kente varabilirsiniz.

Olimpos'ta Konaklama Seçenekleri

Olimpos artık popüler tatil noktalarından biri. Haliyle konaklayabileceğiniz çeşitli alternatifler bulunuyor. Çadır ile kamp yapabileceğiniz gibi ağaç evlerde de kalabilirsiniz. Ayrıca yarım pansiyon, açık havuzlu, klimalı ve klimasız gibi seçenekler de var. Antik kenti görmeye gitmişken, birkaç günlük bir tatil planı yapmak güzel olabilir. Bölgede çok tatlı pansiyonlar var ama özellikle tatil sezonunda gidecekseniz öncesinde rezervasyon yaptırmakta fayda var çünkü yaz aylarında çok ciddi bir turist artışı oluyor.

Olimpos'ta Neler Yapılır?

Dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen insanlarla kaynaşabilirsiniz.

Sahilden kalkan tekne turlarına katılabilirsiniz.

Gün doğumunu sıcak bir kahve ile karşılayabilir veya gün batımını leziz bir şarap ile izleyebilirsiniz.

Kadir'in Ağaç Evleri'nde bulunan Öküz Bar'a gidip dans edebilirsiniz.

Antik kenti içinizde hissedene kadar gezebilirsiniz.

Sahilde bulunan kaya mağarasına kadar yüzebilirsiniz.

Yanartaş'ı görmeye gidebilirsiniz.

Kaya tırmanışı yapabilirsiniz.

Su dünyasına dalış yapabilirsiniz.

ATV ile safariyi de deneyebilirsiniz.

Olimpos Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Antik kenti gezmek için girişte 30 TL ödemeniz gerekiyor. Veyahut bir Müzekart edinerek bu ören yerine para ödemeden girebilirsiniz. Eğer sadece sahile yüzmeye gidecekseniz, yine bu antik kentin içinden geçeceğiniz için giriş ücretini sizden talep edecekler. Açıkçası tek girişlik bilet almayın. Bir Müzekart edinmek daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra 40 TL ödeyerek 10 girişlik bir kart da alabilirsiniz. Ayrıca hemen gişenin yanında bir otopark da bulunuyor. Cüzi bir miktar (En son 5 TL idi, hâlâ aynı mı bilmiyorum) vererek bir gün boyunca aracınızı buraya bırakabilirsiniz.

Olimpos'a Yakın Başka Nerelere Gidilebilir?

Hazır bu taraflara gelmişken yakındaki birkaç başka yeri daha görmek isteyebilirsiniz. Adrasan ve Çıralı da Olimpos kadar güzel olan tatil lokasyonlarından biri. Ayrıca Tekirova'da bulunan Phaselis Antik Kenti'ni de görmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Oraya da bayılacaksınız.