WhatsApp

Haber Detayı

Olympos Antik Kenti (Olimpos) Harita Ve Konumu

08 Haziran 2022, 00:59
Olympos Antik Kenti (Olimpos) Harita Ve Konumu

Adını eski yunancadaki Ulu Dağ anlamına gelen Olympos veya Olimpos'tan alan antik kent, eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırıyor.Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İ.Ö.167-168 yıllarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği'nde üç oy hakkına sahip 6 şehirden biridir. Birlik'te Likya'nın doğusunu temsil etmiştir. Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup, Helenistik, Roma Bizans dönemlerine aittir.Olympos kent dokusunun oluşumu Roma İmparatorluk Dönemine rastlar. Özellikle Geç Antik Çağ ve Erken Bizans döneminde kısmen refah içinde olan kent MS 6. yüzyıl ortasından itibaren Arap akınları ile birlikte terk edilmeye başlanmıştır.Olympos şehri, Osmanlı Donanmasının 15. yüzyılda doğu Akdeniz’i hakimiyeti altına aldığı sıralarda terk edildi.

          Bölgenin kıyıya doğru uzanan dik yamaçlarının Akdeniz ile buluştuğu derin vadi içinde konumlanan Olympos’un ortasından akan Olympos Çayı kente karakter kazandıran önemli bir unsurdur.Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştır. Köprünün bir ayağı yerinde durmaktadır ve günümüze ulaşmıştır. Güney kıyıda, Hellenistik dönemin çokgen örgülü duvarı ile yanındaki Roma ve Bizans onarımlarını işaret eden bölümü görülmektedir. Nehir ağzına yakın bir yerde küçük ve dik akropolde geç dönemlerden kalan yapı kalıntıları yer alır. Irmağın güney kıyısındaki Hellenistik temelli ve Roma onarımlı küçük tiyatro oldukça harap olup, girişin bir yanı iyi korunmuş durumdadır. Şehrin görülebilir diğer önemli yapısı ise ırmak ağzının 150 m. batısında yer alan tapınak kapısıdır. İon düzeninde küçük bir tapınağa ait olduğu mimari parçalardan, Roma imparatoru Marcus Aurellius (İ.S. 172-173) adına yapıldığı da kapı önündeki heykel kaidesinden anlaşılmaktadır.

          Kazılarla gün ışığına çıkarılmış olan "Kaptan Eudomus'un lahdidir". Plaja giderken nehir ağzının hemen yanında kayalığın oyuğunda yer alan lahit hem duygu dolu şiirsel ithaf yazıtında kaptanın adını vermesi, hem de uzun kenarındaki gemi kabartmasında gemisinin şeklini vermesi açısından da büyük önem göstermektedir.

          Olympos Antik Kenti Antalya'nın batısında Kumluca İlçesi sınırları içerisinde yer alan önemli liman kentidir. Antik kentin Antalya'ya uzaklığı 87 km, Kumluca'ya uzaklığı ise 28 km dir.Giriş ücretlidir.

Olympos veya Olimpos antik kenti tarihi hakkında bilgi.nerede ne zaman kuruldu? likya. Tarihçesi,konumu,harita,ulaşım,nasıl gidilir? antalya tarihi gezilecek yerler.